סטודיו אנקורי הוקם בשנת 2014 כבית ספר צומח לחשיבה יצירתית ויזמות,  לתלמידי כיתות ז'- י"ב 

בית הספר הוא רעיון ופרי יוזמתם המשותפת של יחזקאל לזרוב יוצר רב תחומי ואסנת הבר קוטון מנכ"ל רשת אנקורי,

שחברו יחד כדי להציע את כישוריהם וניסיונם בתחום האמנות והחינוך, על מנת ליצור מרחב ללמידה רב תחומית, עדכנית וחווייתית. 

מטרת סטודיו אנקורי היא להכשיר בוגרים בעלי חשיבה ביקורתית ויצירתית, ויכולות אישיות ובין-אישיות שיאפשרו להם לעבוד, לפעול ולהתפתח בסביבה עתירת ידע ודינאמית. בסטודיו אנקורי שמנו לעצמנו למטרה לתרגם תיאוריות של עתידנות בחינוך לפרקטיקה יומיומית של בית ספר. כדי לעשות זאת, חישבנו מחדש את כל מה שאנחנו יודעים על מבנה, זמן, יחסים, תכנים ומטרות, ויצרנו שיטה פדגוגית חדשה, ששומרת על בית הספר כמסגרת, אבל יוצקת בו תרבות למידה מסוג אחר.

שיטת סטודיו אנקורי הינה פיתוח של מחקר בתחום העתידנות בחינוך, המניח שהמטרות, התרבות, היחסים והתנאים עליהם נבנו מערכות החינוך עד כה השתנו, ובמקרים רבים אינם רלוונטיים עוד כדי להכשיר ילדים לעולם משתנה. האתגר החינוכי הוא להקנות ללומדים ביטחון ומיומנויות שיאפשרו להם לעבד כמות גדולה של מידע באופן אפקטיבי, לקבל החלטות, ליזום, להציג ולנהל שיח סביב עבודתם, כשהם מתורגלים בשיתוף פעולה עם אחרים וערים לסביבתם.

שאלות ותשובות

איך נראית שנת הלימודים?

שנת הלימודים נחלקת לארבע עונות למידה. כל עונה עוסקת בנושא מרכזי (תמה), ובוחנת אותו בשעורי מדעים, ספרות, היסטוריה, תנ"ך, אמנות פלסטית, מוסיקה, תנועה, תיאטרון וקולנוע.  במהלך העונה, אוספים הלומדים חוויות, רעיונות, מחשבות והשראות מתוך השיעורים, לספר סקיצות אישי, ומעבדים אותם במסגרת "מפגשי סטודיו" שבועיים, לכלל רעיון יצירתי אישי או קבוצתי. העונות מסתיימות ב"תקופות סטודיו", בה מונחים הלומדים בפיתוח עבודת יצירה עצמאית, בכל תחום או מדיום לבחירתם, תוך עבודה בקבוצות, שכלול מיומנויות פרזנטציה ושיח ביקורתי. 

 
 
 

יחזקאל לזרוב, יזם ומנהל אמנותי של סטודיו אנקורי. במאי תיאטרון, פרפורמר ויוצר רב-תחומי. בוגר לימודי

תיאטרון – Actors Center לונדון.

רקד בלהקת בת שבע, שיחק ושימש ככוראוגרף הבית של תיאטרון גשר והקאמרי. אוצר ויזם פעיל במרחב האמנות החזותית, כותב ומביים לתיאטרון וקולנוע.

באופן טבעי האמנויות מציעות קרקע לרכישת כל המיומנויות הללו; הן יוצרות בקלות ממשקים והקשרים בין-תחומיים, מעוררות שאלות חקר וביקורת, מעודדות עבודה קבוצתית ודיאלוג עם הקהילה, מספקות פרקטיקות של אימון ומתגמלות התמדה. במסגרת זו סטודיו אנקורי רואה באמנות אמצעי ולא מטרה, כלי המשמש לתרגום ותרגול בין שפות ומדיות. 

במערכות חינוך מקובל להנחות ילדים לבחור בתחום התמחות אחד, וללמד כל אחד מהמקצועות כתחום דעת מבודד בעל קשרים רופפים עם תחומים אחרים. לאור המציאות החברתית והטכנולוגית המשתנה, בסטודיו אנקורי אנחנו מזהים ערך רב בלמידה והתנסות רחבה וביצירת ההקשרים בין התחומים, כמקור וכלי לפיתוח חשיבה וחדשנות. 

על פי שיטת סטודיו אנקורי רוכשים הלומדים את התכנים והמיומנויות הנדרשות על ידי משרד החינוך, כשכל תחומי הדעת מקושרים זה לזה סביב שאלה או תמה מרכזית. ניתן ללמוד ולהתנסות בתנועה, היסטוריה, אמנות פלסטית, תנ"ך, מוזיקה, משחק ומדעים, מבלי להעדיף דיסציפלינה אחת על פני האחרת, ובאופן שמדמה בצורה אמינה יותר את מיומנויות החשיבה להן ידרשו הלומדים בעתיד. סטודיו אנקורי מכשיר את בוגריו לקבלת תעודת בגרות איכותית, שואף לעבודה שוטפת עם הקהילה והאקדמיה, מקים ומקיים אירועי תרבות ואמנות כחלק מתפיסת הלמידה כתהליך חוצה גבולות גיל וזמן. 

החזון

סטודיו אנקורי מקדם חופש יצירה וחשיבה, תוך גמישות והקפדה על מסגרת לימודית מובנית, בה כל הלומדים נחשפים לכלל התכנים לאורך כל שנות הלימודים. הלומדים זוכים לפגוש את מיטב היוצרים בכל תחום, ויוצאים לסיורים, להדרכות, הצגות ותערוכות, במטרה ללמוד את הסביבה החברתית התרבותית והאמנותית. 

איך עובדת שיטת סטודיו?

במטרה ללמוד ליצור בסביבה חברתית וטכנולוגית דינאמית ומשתנה, על הלומדים לרכוש מיומנות באיסוף וארגון מידע, ללמוד להתבטא ולהתנייד בין תחומים שונים, לעבוד וליצור בצוות להתמיד ולהתמודד גם עם מצבי אי ודאות, כישלון והצלחה.

שיטת סטודיו אנקורי מבוססת על ארבעה צירים מרכזיים:

• הסתכלות ולמידה רב-תחומית ורב מימדית

• פיתוח חשיבה, למידה ויזמות באמצעות אמנויות

• למידה מבוססת פרוייקטים, למידת חקר וחשיבה עיצובית (Design Thinking) בעבודת צוות

• הטמעת ערכי רשת החינוך אנקורי ובראשם ביטחון, אמון, גמישות ודיאלוג מתמשך

כמה שנים? כמה ימים? איך לומדים?

חטיבת הביניים והתיכון יפעלו במתכונת שש שנתית, ללומדים מכיתה ז' עד י"'ב, במטרה לייצר המשכיות ורצף לימודי. הלימודים מתקיימים 5 ימים בשבוע, בין השעות 9:00- 15:30, ובימי ג' עד 14:30.  סטודיו אנקורי פועל במתכונת בתי הספר הקטנים של רשת החינוך אנקורי, המבוססים על תפיסה חינוכית ששמה את הפרט במרכז. בהם נהנים הלומדים מכיתות קטנות של עד כ-25 תלמידים בכיתה, בבתי ספר קטנים וקהילתיים, בהם כולם מכירים את כולם. 

אילו אמנויות מלמדים בבית הספר?

אמנות היא כותרת רחבה, לכן חשוב לזכור שאנחנו מתייחסים לתחומי האמנות השונים ככלים לפיתוח חשיבה, ולא כמטרות בפני עצמן. לאורך השנים נחשפים הלומדים למגוון רחב של שפות באמנות, ביניהן גאגא, מחול מודרני, סטפס, כוריאוגרפיה, רישום, צילום, איור, עיצוב, וידאו ארט, עריכה, מיצג, מיצב, אוצרות, סולפז', מוזיקה לתיאטרון, משחק, מחזאות, עבודה מול ועם מצלמה, פיתוח קול, אמנות הסיפור, עיצוב תפאורה ותאורה, חפצים ובובנאות, אמנות הקרקס, מחזאות ותסריטאות, קולנוע, טלוויזיה, ניו מדיה, תיאוריה ותולדות.

במסגרת הלמידה, מתוך התנסות וכחלק מהתכנית לעודד לפתח יזמות ויצירתיות, גם מקצועות ההפקה, ובכללם תקצוב וגיוס משאבים, הבימוי והאוצרות יעוצבו כחלק בלתי נפרד מעולם היצירה. 

מי הם המורים?

צוות המחנכים והמנחים בסטודיו מורכב מאנשים שבתפיסת עולמם ובהכשרתם המקצועית הם רב תחומיים, יש להם יכולת לעבור ולעבוד בו זמנית במספר שפות, והם מוכשרים ללוות ולהנחות לומדים בכמה תחומים. ביניהם מורים בכירים שגדלו והתפתחו בקמפוסים של רשת החינוך אנקורי, ומורים ויוצרים מקצועיים מהמובילים בתחומם בארץ. הסגל מלווה ומפוקח על ידי המנהל האמנותי של הסטודיו, יחזקאל לזרוב .

במה שונה סטודיו אנקורי מבתי ספר אחרים לאמנות?

צוות סטודיו אנקורי מאמין שתלמידים לא צריכים לבחור תחום התמחות בשלב כה מוקדם בחייהם. לתפיסתנו, ריבוי מיומנויות והתנסות במגוון רחב של שפות יצירה וחשיבה, יעשירו את הלומדים בכל תחום בו יבחרו לעסוק בעתיד. 

צוות הסטודיו אינו שם לו למטרה לפתח פרפורמרים מצטיינים, ואינו ממיין תלמידים בהסתמך על בחינות קבלה ו"אודישנים" המחייבים אותם בידע אמנותי מוקדם. תכנית הלימודים בנויה כך שתאפשר ללומדים שיבקשו להתעמק באחד מתחומי האמנות, או בכל תחום עיסוק אחר, להשתלב במסגרות נוספות ותתמוך בפעילויות מגוונות אחרות.

למי זה מתאים ואיך מתקבלים?

סטודיו אנקורי מתאים לילדים והורים שמרגישים ששיטת הלימוד, התכנים והדיאלוג במערכת החינוך הציבורית אינם מספקים אותם עוד. למי שמאמין בהתנסות ומחפש מסגרת חינוכית עדכנית וגמישה, שתאפשר לילדים לגדול כבני אדם ביקורתיים, יצירתיים ויזמים, ותספק להם את כל המיומנויות הדרושות כדי לעבור בהצלחה גם את בחינות הבגרות.  

סטודיו אנקורי מתאים ללומדים שיש להם רצון ונכונות לרכוש מיומנויות מרובות, הם סקרנים ויצירתיים מטבעם ויכולים לעבוד וליצור בצוות. תהליך הקבלה כולל שיחות אישיות ומפגש בהשתתפות סגל המורים.

אסנת הבר קוטון, יזמית סטודיו אנקורי ומנכ״ל רשת החינוך אנקורי. בעלת תואר ראשון ושני באמנות וביקורת אמנות עכשווית,

מטעם Goldsmiths’ College לונדון, ואקדמיית Jan Van Eyck במסטריכט. לימדה אמנות חזותית, תולדות ותאוריה של האמנות

באוניברסיטה של מדינת ניו יורק.

סטודיו אנקורי הוא חלק מרשת החינוך אנקורי. הרשת הוקמה בתל-אביב בשנת 1948, ומאז מקפידה הנהלת הרשת על התחדשות וחדשנות חינוכית, כשהיא שומרת כל השנים על מערך ערכי אחיד ומתמשך, ובראשו הזכות לנהל דיאלוג אותנטי ומכבד בין הורים מורים ותלמידים, תוך גמישות מחשבתית וניהולית המעמידה את הפרט במרכז העשייה החינוכית. לרשת החינוך אנקורי 7 בתי ספר תיכון אינטרניים וחטיבת ביניים צומחת לחשיבה יצירתית ויזמות - סטודיו אנקורי, המפוקחים ומוכרים על ידי משרד החינוך, מערך הכנה לקראת בחינות הבגרות והפסיכומטרי ומחלקת מחקר לכתיבת ספרי הכנה לבגרות. רשת החינוך אנקורי מפעילה גם מערכי למידה שונים עבור השב"ס, משרד הפנים ומשרד התחבורה.

מירי ברגשטיין, מנהלת סטודיו אנקורי. היא יועצת חינוכית, מנחת צוותי הוראה וחברת צוותי ניהול באנקורי מאז שנת 2007. מירי היא בוגרת קורס העתודה הניהולית של הרשת, שימשה במשך שנים חברת צוות הניהול של קמפוס אנקורי בראשל"צ ובשנה האחרונה נרתמה ללוות את הצוות החינוכי והניהולי של קמפוס אנקורי בתל-אביב. מירי בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה מאוניברסיטת בן-גוריון ותואר שני ביעוץ חינוכי מבית ברל, הייתה שותפה לפרויקט הקמת בית ספר יסודי יהודי וערבי ביפו, ובימים אלה מסיימת את לימודיה בטיפול משפחתי, זוגי ובן דורי באוניברסיטת תל-אביב.

הנהלה